Wypalenie zawodowe to nic innego, jak stan chronicznego stresu, wyczerpania i obniżonego nastroju związany z pracą. Może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne i objawiać się w różny sposób, zależnie np. od naszych stylów radzenia sobie z ciężkimi emocjami.

Mamy kilka rad, jak przeciwdziałać wypaleniu, ale przypominamy również, że to stan wymagający interwencji, nie należy go ignorować; Wachlarz działań, które możesz podjąć jest szeroki: od zmian nawyków, przez zmianę pracy, po wizytę u psychologa.

1. Zapewnij sobie równowagę między pracą a życiem prywatnym: dokładnie rozplanuj swoje obowiązki i zobowiązania aby mieć czas na odpoczynek, spędzanie czasu z bliskimi czy swoje pasje. Wiemy, łatwo powiedzieć. Mimo to ważne, by poszukiwać balansu i nie poświęcać się pracy w całości, bo właśnie takie zachowanie sprzyja wypaleniu zawodowemu. Miej na uwadze swoje zdrowie i to, jak ważny jest dla niego odpoczynek.

2. Utrzymuj zdrowy styl życia: zapewnij sobie codzienną dawkę aktywności fizycznej i odpowiednią ilość snu. Przemęczenie organizmu to kolejny punkt na liście zbliżającej nas do wypalenia.

3. Określ realistyczne cele i oczekiwania: nieustannie dążenie do doskonałości również może prowadzić do wypalenia zawodowego. Wyznacz sobie cele, które są realistyczne i osiągalne. I ciesz się ze swoich sukcesów. Celebruj je! Nawet te najmniejsze… tak, wiemy to nie zawsze jest łatwe.

4. Zidentyfikuj i radź sobie ze stresem: naucz się rozpoznawać sygnały stresu i radzić sobie z nimi skutecznie. To mogą być różne metody, takie jak techniki relaksacyjne, medytacja, praktyki oddechowe, czy nawet pomoc terapeutyczna. Już samo zauważenie czynników stresogennych jest kluczem do lepszego funkcjonowania, bo umożliwia nam reagowanie i poszukiwanie metod zwalczania problemu.

5. Utrzymuj zdrowe relacje międzyludzkie: związki z innymi ludźmi są kluczowe dla naszego dobrostanu psychicznego. Dbaj o pozytywne relacje zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Przyjmij także wsparcie od bliskich w trudnych momentach. Nie musisz radzisz sobie ze wszystkim sam, a rozmowa o problemach i towarzyszącym stresie to nie słabość.

6. Znajduj radość w swojej pracy: przeanalizuj, co sprawia ci radość w pracy i skup się na tym. Staraj się znaleźć sens i cel w tym, co robisz. Rozwijaj swoje umiejętności i korzystaj z okazji do nauki i rozwoju zawodowego. A jeśli, choć starałeś się ze wszystkich sił, nadal nie dostrzegasz pozytywnych aspektów wykonywanej pracy, przemyśl, czy odpowiednim krokiem nie okaże się w Twoim przypadku zmiana zawodowa.

7. Zaplanuj czas dla siebie: znajdź chwilę na aktywności, które sprawiają ci przyjemność. Nie odpuszczaj swoich pasji, nie zapominaj o tym wszystkim, co przynosi Ci radość. W spirali obowiązków łatwo wpaść w wypalenie zawodowe, dlatego tak ważny jest oddech i czas wolny poświęcony sobie i swoim potrzebom.

8. Monitoruj swoje samopoczucie: nie ignoruj przemęczenia czy obniżonego nastroju. Zadbanie o swoje zdrowie psychiczne i wczesne zdiagnozowanie problemu wypalenia to kluczowa kwestia. Im dłużej czekasz, tym na większe szkody się narażasz.

Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy inni i różne strategie będą działać dla różnych osób. Najważniejsze jest słuchanie swoich potrzeb i reagowanie na nie. Jeśli widzisz u siebie pierwsze objawy wypalenia zawodowego- reaguj! Jeśli wiesz, że nie potrafisz sam poradzić sobie z tym problemem, warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże Ci przejść przez ten trudny okres. Skuteczną pomocą będą: coach kariery, doradca zawodowy, psycholog a w przypadkach znacznie obniżonego nastroju lekarz psychiatra.