Mówimy o tym, czym jest praca doskonale dobrana, ale co z tą, która nie jest dla nas? Jak łatwo poznać, to co robisz, nie jest tym, do czego jesteś stworzony?

1. Brak pasji i zaangażowania:
Jeśli nie czujesz się zainteresowany tym, co robisz, ciągle odczuwasz nudę, może to świadczyć o tym, że ta praca nie jest dla ciebie odpowiednia. Pasja i zaangażowanie są ważne, aby czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Są też ważne, jeśli chcemy uchronić się przed wypaleniem zawodowym i zadbać o swoje dobrostan psychiczny.

2. Brak zgodności z wartościami i przekonaniami:
Jeśli praca koliduje z Twoimi głębokimi wartościami i przekonaniami, może to wywoływać spory dyskomfort. Może i na krótką metę poradzisz sobie z wewnętrznym konfliktem, ale warto zastanowić się, czy aby na pewno potrafisz działać w niezgodzie ze sobą przez dłuższy czas.

3. Ponadmierna presja i stres:
Jeśli praca jest dla Ciebie zbyt stresująca i nie potrafisz sobie poradzić z ciągłym obciążeniem, może to być oznaka, że nie jest ona odpowiednia dla Ciebie. Zbyt duża presja może prowadzić do wypalenia zawodowego i negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne.

4. Brak rozwoju i satysfakcji:
Jeśli twoja praca nie daje ci możliwości rozwoju zawodowego, awansu lub zdobywania nowych umiejętności, możesz odczuwać stagnację i frustrację. Ważne jest, aby czuć się spełnionym i rozwijać się w swojej pracy. Ale tylko jeśli czujesz taką potrzebę. Jeśli odpowiada Ci stabilność i nie oczekujesz osiągania kolejnych etapów kariery, nie zmuszaj się do tego.

5. Negatywne relacje z kolegami lub przełożonymi:
Jeżeli masz napięcia w relacjach z innymi pracownikami, pojawiają się ciągłe konflikty lub czujesz, że otacza Cię toksyczne środowisko, może to negatywnie wpływać na Twoje samopoczucie i satysfakcję z pracy. Jeśli nie widzisz możliwości poprawy, a obecna sytuacja powoduje u Ciebie napięcie, być może powinieneś zastanowić się nad zmianą zawodową.

Pamiętaj, że te znaki mogą wskazywać na to, że Twoja obecna praca jest nieodpowiednia, ale ważne jest, aby dokładnie zastanowić się, zanim podejmiesz jakieś długoterminowe decyzje.

Rozważ rozmowę z osobami do których masz zaufanie, zwróć uwagę na swoje emocje , zrób listę wad i zalet aktualnej pracy aby bardziej świadomie podejść do decyzji a jeśli nadal masz wątpliwości lub chcesz zasięgnąć konsultacji profesjonalisty lub przygotować plan zmiany zawodowej, umów konsultację z coachem kariery.

Napisz priv lub wyślij wiadomość magdalena@jobproject.com.pl