Stres w pracy – któż z nas go nie doświadcza. I choć powszechnie wiadomo, że gdy jest krótkotrwały, motywuje nas do działania, w zbyt dużych dawkach może przynieść wiele niekorzystnych zmian. Silne natężenie stresu powoduje, że nasza koncentracja spada, a my sami jesteśmy mniej efektywni w działaniach, jakie podejmujemy. Potrzebujemy coraz więcej czasu i energii na zadania, które wcześniej nie sprawiały nam trudności, jesteśmy stale niespokojni i dużo łatwiej nam o konflikty w miejscu pracy. Stres często okrada nas ze zdrowej porcji snu, a permanentne zmęczenie odbiera nam radość z życia i powoduje pogorszenie stanu emocjonalnego. A to tylko niektóre z efektów długotrwałego stresu. Jak więc można sobie z nim poradzić? 🧐
Na początku poznaj przyczynę stanu, w którym się znajdujesz. Często już samo zdiagnozowanie problemu i nazwanie emocji, jakie nam towarzyszą, pomaga zmniejszyć napięcie. A nawet jeśli nie, być może odkrycie stresogennego czynnika może pozwolić nam go wyeliminować. W tym wypadku postaraj się nie myśleć ogólnikami. Skup się na szczegółach. Odpowiedź „stresuje mnie moja praca” jest wystarczająco precyzyjna. Może to konflikt z którymś z pracowników? A może zbliżający się termin ważnego spotkania?
Jeśli wiesz już, co powoduje u Ciebie stres, zastanów się czy możesz coś z tym zrobić. Może lepsze przygotowanie do spotkania z przełożonym sprawi, że zmniejszy się towarzyszące Ci napięcie? A może potrzebna będzie rozmowa z współpracownikiem i rozwiązanie problemu?
A może jest tak, że nie istnieje problem do rozwiązania, a stres jest efektem poczucia obowiązku i presji, jaką nakładamy na siebie każdego dnia. Wciąż jednak powinniśmy zrobić wszystko, by poprawić swój stan. Dobrym pomysłem będzie relaksacja. Jednymi z popularniejszych sposobów są relaksacje mięśniowe Schultza i Jacobsona. Te dwie metody można stosować każdego dnia. Nie zabierają wiele czasu, nie są skomplikowane i nie wymagają od nas żadnych sprzętów (filmy instruktażowe łatwo znaleźć na platformie YouTube). Ale to nie jedyne rozwiązanie. Relaksacyjne są również zajęcia jogi, medytacja czy muzykoterapia. Dla niektórych wystarczająco odprężające mogą okazać się spacery, aktywność fizyczna (dotlenienie organizmu ułatwi zasypianie) lub długie, gorące prysznice.
Warto też odłączyć się od tego, co powoduje napięcie. Nie poświęcajmy pracy całego tygodnia. Wyznaczmy czas na odpoczynek w pełnej formie – wyłączmy telefon, nie sprawdzajmy skrzynki. Poświęćmy czas sobie i swoim problemom. Pomyślmy o tym, co cenne w naszym życiu. Oddzielmy jasno, to na co mamy wpływ i to na co wpływu nie mamy. Zadbajmy o siebie.
A TOBIE CO POMAGA OBNIŻYĆ POZIOM STRESU????
* źródło zdjęcia – Internet