Klienci często pytają mnie, o co zadbać i jakie informacje zamieścić w CV aby było ono warte uwagi. Postanowiłam zebrać swoje przemyślenia.

Zadbaj o atrakcyjność wizualną i merytoryczną.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Rekruterzy i pracodawcy to osoby z rękoma pełnymi pracy. Mając niewiele czasu, wyciągają wnioski na podstawie pierwszych wrażeń, które tworzysz poprzez swoje CV. To, o czym musisz pamiętać, to przygotowanie szablonu dobrze reprezentującego Twoją osobę. Ale nie tylko. Upewnij się, że CV pasuje do branży, do której aplikujesz i zawiera profesjonalne zdjęcie (zapomnij o fotografiach typu selfie) takie, które odda Twoją osobowość.

Przygotuj podsumowanie zawodowe/profil.

Tu znajdziesz miejsce na wszystkie informacje, które podsumowują Twoją historię. Ważne, by zaserwować je w interesujący i zwięzły sposób. Masz szansę, na ciekawe przedstawienie posiadanego doświadczenia zawodowego, branży, obszarów biznesowych, kompetencji i mocnych stron. Możesz także przybliżyć swoją misję zawodową. Pokaż swoje wyróżniki!

Pokaż swoje doświadczenie zawodowe.

Zaprezentuj role i odpowiedzialności, wskaż zadania, za które w przeszłości przyszło Ci odpowiadać. Dobrze odbierane jest wypunktowanie tzw. bullet points tego, co robiłeś na danym stanowisku. Kieruj się zasadą prezentowania doświadczenia od najbardziej aktualnego. Istotna jest również ciągłość zatrudnienia. Jeśli masz tzw. luki w zawodowej karierze, postaraj się pokazać, co produktywnego osiągnąłeś w tym czasie.

Zaprezentuj swoje wykształcenie.

Przedstaw ukończone szkoły i wiedzę jaką posiadasz. Dodaj kursy i szkolenia, w jakich brałeś udział.

Pokaż swoje najmocniejsze strony.

To one stoją u podstaw skutecznego wykonania powierzonych zadań. Wykorzystując te właśnie zasoby, czerpiesz satysfakcję z tego, co robisz. Warto więc poświęcić czas i uwagę na odnalezienie swoich mocnych stron. A gdy poznasz je wszystkie, pomyśl, jak zaprezentować je w najlepszy możliwy sposób.

Nie zapominaj o osiągnięciach.

Ta sekcja może okazać się najbardziej interesująca. To ona odkrywa “kolejne warstwy” kandydata. Nie chodzi tu o przechwalanie (na to również należy uważać), a o merytoryczne zaprezentowanie obszarów, które napawają Cię dumą. Przedstaw te sytuacje i wydarzenia, które uznajesz za istotne i które wniosły wartość.

Podziel się swoimi pasjami, hobby, zainteresowaniami.

To, w jaki sposób gospodarujesz wolnym czasem, mówi o tym, kim jesteś. Pokazuje, jak regenerujesz energię i gdzie kierujesz swoją uwagę. To również świetna przestrzeń by zainteresować i pozytywnie zaskoczyć rekrutera czy pracodawcę.

Zadbaj o formalności.

Pamiętaj o kwestiach formalnych, takich jak klauzula zgody na przetwarzanie danych osobowych i właściwy format, w jakim zapisujesz i przesyłasz swoje CV.